Mesan Ambalaj    
   

Ana Sayfa

Kurumsal Kimlik Tarım Grubu Ürünlerimiz

Ambalaj Grubu Ürünlerimiz

İletişim

     ÜRÜNLERİMİZ
Aşı Bandı (Aşı Bağı)
Bitki Bağlama Bandı
Bodur Elma Bağlama İpi
Salkım Destekleyici
Aşı Makası
Aşı Çakısı
Bağ Makası
Rüzgar Kuşağı
Bitki Kelepçesi
Fidan Bağlama Tokası
İlaçlama Maskesi
Tırpan Misinası
Sera Oluk Tamir Bandı
Dijital Derece
İç, Dış Mekan Nem Ölçer
Sera İp Askısı
Sera Klipsleri
Havuz Naylon Tamir Bandı

Bodur Elma Bağlama İpi

BODUR ELMA BAĞLAMA İPİ

Fidana Zarar Vermeden Fidanı Destek Çubuğuna Yada Tele Bağlamada Kullanılır. Gövdeyle Birlikte Genişlediği İçin Fidana Zarar Vermez , Kesmez , Boğmaz. 10 Yıl Ömrü Vardır

Aşıyı Boğmaz , Kesmez , iz yapmaz, Aşı Tuttuktan Sonra Bırakma Özelliğine Sahiptir.

Bodur Ağaç Bağlama İpi Özellikleri:

 • Elastiki Bir Yapıya Sahiptir
 • Mukavemeti Yüksektir
 • Bodur Ağaçları Bağlamada Kullanılır
 • Meyveli Ve Meyvesiz Ağaçlarda Kullanılır
 • Uzun Ömürlüdür.

 Elastik bağlama iplerimiz sayesinde fidanlar telli sistemlerde sürtünmelerden korunur, böylece fidan zarar görmez. Ayrıca fidana şekil vermekte ve dal açmakta kullanılan bağlama ipleri fidanın istenilen şekilde büyümesini sağlar. Esnek olduğu için zamanla gelişen ve büyüyen fidanda sıkma ve zedelemeye neden olmaz. 2, 3, 4, 5, 6 mm kadar kalınlığında her zaman üretilir. Bağlama ipi kalınlıkları gövdenin kalınlığına göre tercih edilmelidir. En az 4 yıl kullanım ömrü vardır. 4 kg lık paketler halinde 50 kg çuvallarda satışa sunulmuştur. UV katkılı olup güneşten etkilenmez.

MEYVE AĞAÇLARINDA BUDAMA

BUDAMA NEDİR ?               

Meyve ağaçlarının düzgün ve kuvvetli bir taç oluşturmalarını, uzun zaman iyi ve bol ürün vermelerini, verimden düşen ağaçların tekrar verimli hale getirmek için ağaçların toprak üstü organlarına uygulanan kesme, bükme, tomurcuk, sürgün ve yaprak alma işlemlerinin tümüne budama denir.

   BUDAMANIN FAYDALARI 

 • Gövde üzerinde ana dalların sayıları ve dağılışları düzenlenerek meyve ağaçlarının sağlam, düzenli ve dengeli bir taç oluşturmaları sağlanır.

 • Meyve ağaçlarının en kısa sürede ürün vermesine yardımcı olunur.

 • Güneş ışığından ağacın iyi bir şekilde faydalanması sağlanmış olur.

 • Budama ile meyve iriliği,meyve kalitesi ve meyve kabuk renklenmesi artar.

 • Ağaç büyüklüğü ve dalların sıklığı direk kontrol altına alınabilir.

 • Püskürtülerek yapılan ilaçlamanın etkinliği artırılabilir.

 • Hastalıklı ve kuru dallar alınarak mücadeleye yardımcı olunur.

 • Alet ve ekipmanların çalışabilmesi için gerekli boşluklar oluşturulmuş olur.

 • Verimden düşen ağaçlar budama ile gençleştirilerek yeniden verimli ağaçlara dönüşmeleri sağlanır.

 • Bazı meyve türlerinde görülen bir yıl çok bir yıl az veya hiç ürün vermeme durumu azaltılmış olur.

 •   Hasat daha kolay yapılır.

         BUDAMA ZAMANI

 Budama zamanı, meyve ağacının toplu büyümesini, kesime karşı göstereceği tepkiyi, verimini, fizyolojik ve ekonomik ömrünü etkiler. Budama kış ve yaz (yeşil) olmak üzere iki ayrı ve zıt mevsimlerde yapılır.

Kış budama zamanı, kışı ılık geçen yerlerde meyve ağaçlarının kış dinlenmesine girmelerinden sonra ki süre, budama bakımından en uygun bir zaman dilimidir. Ancak kışı sert geçen yerlerde şiddetli donlardan önce, budamanın yapılması doğru olmaz. Meyve ağaçlarını budamak için en uygun dönem, yaprak dökümünü izleyen günlerle ilkbahar gelişme periyodunun başlaması arasında geçen dönemdir.

Yaz budaması, yaz boyunca meyve ağaçlarında sürgünlerin seyreltilmeleri, uç alma, bükme, eğme, dalların açılarının genişletilmesi veya daraltılması işlemlerinin tümüdür. Yaz budamasında amaç meyvelerin daha iyi renklenmelerini sağlamak, kış aylarında yapılacak budama işlemlerini azaltmak ve derim işleri ile kültürel işlemleri kolaylaştırmaktır. Yaz budaması özellikle meyve ağaçlarının şekillendirme yıllarında yapılması gerekli olan önemli bir teknik işlemdir. Meyve ağaçlarında, yaz budaması ilkbahar gelişme periyodunun sonu ve yaz gelişme periyodu içerisinde sürgünler odunlaşmaya başladıktan sonra yapılabilir.

 

Copyright © 2012 Telif Hakkı  Mesan Ambalaj Ltd. Şti.  Kısıklı Mah. Hacı Arif Bey Cad. No:30 Üsküdar-İstanbul  Tel: 0216 316 56 66                    sayfaweb